Poslovni imenik
vijesti
danas
zanimljivosti
InfoTech
Humor
 
kolumne
Stričeva kuharica
Kumina makrobiotika
Dobra glazba
Portreti
Osobni stav
Škovacera
Duplerica
Moja Pula
More
Dnevnik putnika
Guzo na putu
Off the record
Zdravlje
Odasvud pomalo
 
gradski vodič
događaji
restorani
zabava
povijest grada
spomenici
prijevoz
smještaj
 
Kliknite i vidite �ta se krije s druge strane



Dostava stanja brojila el.energije.

Interaktivni plan grada Pule - CROMAPS



Ured za katastar.
Pregled zemlji�nih knjiga.
Parentium - nezavisni portal grada Poreča
Stričeva kuharica Mala kuharica za muškarce i papučare
SARMA


Nikad nisam mislio da bi pisanje recepta o sarmi moglo biti tako zaguljeno. Ali stvarno zaguljeno. Vjerujte mi da pokušavam to napisati još negdje od predbožićnih blagdana prije tri godine, ali nikako da sjednem i da nešto suvislo napišem.
Sarma je opće društveno dobro prihvaćeno na svim prostorima bivše Juge još iz vremena nakon pada Otomanskog carstva i protjerivanja turaka i postala je vremenom gotovo simbol božićnih i novogodišnjih blagdana, a prčkanje po simbolima spada u kategoriju svetogrđa. Naročito kod deklariranih sladoguza.

Mislim da na našim prostorima nema nikoga tko o sarmi nije nikad čuo, nije je jeo ili nema 'najbolji' recept za sarmu. Netko sarmu mota ovako, netko onako, netko dinsta (pirja) meso i ostale sastojke, netko mota sve to sirovo, netko stavi zapršku netko ne stavi, netko tutne i malo rajčice da zarumeni umak, netko doda malo mljevene crvene paprike, netko stavlja samo svinjetinu, netko samo junetinu, a netko napravi nekakvu mesnu mišelu, netko ubaci sirovo jaje da sve to skupa bolje drži.... i bla bla bla...

Ja sarmu ne samo da kuham – kod mene se sarma peče u pećnici.



Sve je spremno i motanje sarme može započeti.

To vam nešto posebno, ali u biti stvari to vam je isti klinac kad se uzme u obzir kolika lončina sarme se obično sprema za blagdane. A kako su to blagdani kada se ide od jedne do druge kuće u čestitarskom tonu, nose se darovi i iskrene želje i čestitke, tako je red da se kod svakog domaćina kuša 'najbolja sarma' na svijetu u koju je domaćica uložila toliko truda i mesine. I sve su (uglavnom) dobre, neke su jako dobre a neke su nezaboravne i neponovljive.

Pa da ne petljam previše evo kako bih vam ja preporučio da probate napraviti sarmu.
Prije svega treba vam meso. Iz iskustva znadem da je dobro kupiti mješanog mesa – 1/3 svinjetine i 2/3 junetine – i neka vam to vaš mesar smelje (može i dva puta mljeveno). Osim svježeg mesa trebat će vam i suha svinjska rebra – cca 1 kg i oko ¼ kg suhe slanine (ako je samo malo dimljena još je bolja sarma).

Za toliku količinu mljevenog mesa trebat će vam velika glavica kiselog kupusa od cca 2 kg. Uz to računajte da vam treba još ½ do 1 kg ribanog kiselog kupusa i odgovarajuća lončina u koju to sve mora stati.To bi vam trebalo biti dovoljno za cca 24-26 sarmi. Ako vam to izgleda jako puno sjetite se da su praznmici dugi, a sarma se dade podgrijavati i svaki put je sve ukusnija. A računajte i na goste kojima obvezatno morate uvaliti da probaju vašu sarmu i ako vam slučajno ispadne dobra (a hoće sigurno ako se budete držali mog naputka za pripremu) računajte da će se neki od čestitara možda navratiti još pokoji put da vidi da li je ostalo od 'one sarme' i vi ćete biti sretni jer vam je sarma jako dobro uspjela, a vaši ukućani još i više jer im sarma vjerojatno već izlazi na nos. Just kidding .

Osim kupusa i mesa računajte da vam treba jedna poveća glavica crvene kapule, jedna velika šalica riže, sol, papar i Vegeta.

Postupak pripremanja započinje stavljanjem jedne butelje nekakvog dobrog bijelog vina u hladnjak. To se uradi odmah ujutro kad se još krmeljavi dovučete do kuhinje tako da vino bude dobro rashlađeno u trenutku kad počnete s odvajanjem listova za sarmu sa one povelike glavice. Listove odvajajte jedan po jedan i pažljivo da vam se ne bi rascjepili popola dok ih skidate. Odvojene listove mećite u jednu veliku zdjelu koju ste napunili mlakom vodom – tako će im se ublažiti pretjerana kiselost a i listovi će malo omekšati. Onaj dio golavice kupusa koji ostane nasjsckajte sitno tako da dobijete 'ribani kiseli kupus' – i to ide u sarmu. Ali ne budite previše škrbni i ne ribajte onaj debeli čokanj (korijen) glavice jer to nitko ne voli kad mu uleti u tanjur.
Kad je glavica očerupana i ostatak nariban pređite na meso. Najprije suho. Suha svinjska rebra narežite na manje komade (po dva rebarca u komadu) i namočite u toplu vodu da stoji dok ne dođu na red. Suhu slaninu podjelite na dva dijela – jednu pšolovicu nasjeckajte što sitnije i stavite na stranu, a ostatak narežite na veće komade i stavite na drugu stranu – tome pridodajte i kožu s one prve polovice slanine. Kako su vam ruke masne od slanine najbolje je da ih sada operete u blagome deterdžentu jer slijedi veliki trenutak otvaranja one Graševine iz hladnjaka. Joj da, zaboravio sam reći da meni uz sarmu ide najbolje kakva graševina. Sorry.

Kad ste srknuli gutljaj-dva vinceka bacite se na kapulu – ogulite je i sitno nasjeckajte puštajući pokoju suzicu čisto da vam se ne nazire vino u okicama. Tako sjeckanu kapulu stavite u jednu poveću posudu u kojoj ćete je propirjati na malo ulja (joj, domaća mast bi bila puno-puno bolja, ali kažu da nije zdravo... bezveze). Kad je kapula negdje na pola pirjana ubacite onu sjeckanu slaninu i pirjajte to skupa još 5-6 minuta na laganoj vatri.
Nakon toga ubacite svo ono mljeveno meso i pirjajte ga dok svo ne dobije jednako smeđkastu nijansu. Posolite, popaprite, dodajte veliku žlicu Vegete (ako vam odgovara) i onda k tome ubacite onu veliku šalicu riže i sve skupa pirjajte slijedećih 10-15 minuta. Možete podliti lagano i običnom mlakom vodom ako ponestane soka u kojem se sve skupa pirja.
Kad je meso ispirjano i riža počela lagano bubriti sklonite sve s vatre i ostavite da se ohladi. Sada listove kiselog kupusa izvadite iz vode i ocjedite. Dok se meso hladi pogledajte u hladnjak kakvo je stanje s graševinom i natočite si jednu čašu, ponudite i pomoćnike ako ih ima – jer kad počne faza motanja onda nema više cuganja s prljavim rukama.

Sada idemo motati sarme. Najprije birajte najveće listove kiselog kupusa i ukoliko imaju jako zadebljan korijen odrežite taj komad ili ga stanjite s nožem. Sve što odrežete ide i lonac kasnije. Polegnite list na jedan veliki plitki tanjur, velikom jušnom žlicom zagrabite pirjani mesni nadjev i stavite na sredinu lista, preklopite je donjim dijelom lista, zatim preklopite bočne strane listova i smotajte sve skupa prema vrhu lista. Nadam se da ste skužili, jer ako niste čitajte opet i pokušavajte dok vam ne uspije.

Ovako kreće motanje sarme u slikama - a u nastavku pogledajte kako je smotati do kraja.



Kada je sve meso potrošeno ostatak kupusa nasjeckajte na tanke rezance pa ga pridodajte ostalom ribanom kupusu. Nadam se da ste dobro oprali ribani kiseli kupus. Pa nije vrag da vam sve moram napomenuti !?
U poveći lonac (koji ima odgovarajući poklopac) stavite na dno red ribanog kiselog kupusa, zatim na njega poslažite red smotanih sarmi, pa na njih stavite opet malo ruibanog kupusa, a na njega poslažite red suhih svinjskih rebaraca, dodajte pokoji komad slanine i onda opet iz početka – red ribanog kiselog kupusa, red sarmi, red suhog mesa i slanine i tako sve dok ne složite svo suho meso i sve sarme. Nastojte da vam suho meso i slanina ostanu zadnji (najgornji red) koji ćete prekriti ostatkom ribanog kupusa.
Sada sve to zalijte mlakom vodom sve do najgornjeg nivoa sarme tj ribanog kiselog kupusa.
Poklopite i stavite na laganu vatru da se kuha. To kuhanje traje cca 2 sata od trenutka kad sarma zakuha. Zapamtite važno pravilo – KUHAJTE NA LAGANOJ VATRI I POKLOPLJENO.

Ako ste mislili da je to sve onda ste se prevarili.

Kad je sarma kuhana, ostavite je u loncu da odleži barem 10-ak sati. Tek nakon toga je možete pripremiti za posluživanje i to tako da ćete u jednu vartostalnu posudu ili pleh odgovarajuće dubine staviti kuhani kiseli kupus iz sarme i po njemu na jednom dijelu posude poslagati onoliko sarmi koliko taj dan mislite pojesti a na drugom dijelu posude poslagati ona kuhana svinjska rebarca iz sarme s komadićem dva slanine. Preko svega toga prelijte malo tekućine iz lonca sa sarmom i sve zajedno stavite na 20-30 minuta u zagrijanu pećnicu (na 150-170 °C). Dok se sarma 'peče' skuhajte krompir skupa s korom i kad je gotov ogulite ga i poslužite s pečenom sarmom.

Eto to bi bilo to, a tko ne vjeruje da je to vrhunska klopa, šta da mu radim. Njemu nema pomoći.

Dobar tek želi vam Stric.

2.1.2010: 10731


04.01.2007.
Nemoguće ostvariti vezu prema bazi podataka!
povratakStričeva kuharica