Međunarodna skupina znanstvenika je za sljedeću godinu najavila početak kliničkih istraživanja djelotvornijeg i jeftinijeg cjepiva za meningitis A.
Znanstvenici iz međunarodne skupine po imenu Meningitis Vaccine Project (MVP) najavljuju da bi novo cjepivo moglo biti dostupno za 4 godine.
Rana testiranja su pokazala da novo cjepivo ima dugotrajan zaštitni učinak, za razliku od postojećeg cjepiva čiji učinak za odrasle traje između 3 i 5 godina.
Staro cjepivo ne pruža nikakvu zaštitu maloj djeci, dobnoj skupini koja je najugroženija ovom bolešću.
Meningitis A je rijedak u razvijenim zemljama, no u nekim dijelovima svijeta (naročito afričkim zemljama) je vrlo čest.
Znanstvenici očekuju da će ovo cjepivo moći spasiti tisuće života svake godine, a olakšavajuća okolnost je niska cijena jedne doze cjepiva (manje od 1 američkog dolara).
Unatoč tretmanu antibioticima meningitis uzrokuje smrt kod 10% oboljelih osoba, a kod dodatnih 10 do 20% oboljelih može doći do mentalne retardacije, gluhoće ili epilepsije.
Procjenjuje se da je prošle godine u Africi više od 5 500 osoba umrlo zbog ovog oblika meningitisa, a u epidemiji 1996. godine je umrlo čak 40 000 ljudi.
(Izvor: www.plivazdravlje.hr )
20.03.2003.