Vladimir Mlinariæ studirao je u Ljubljani, u klasi prof. Zdenke Novak, koja mu je prenijela umijeæa škole L. Godowskoga (Godowski:Geiger-Eichhorn:Novak). Usavršavao se u Beèu kod L. Brumberga (uèenika H. Neuhausa), te na ljetnim seminarima kod A. Valdme, K. Bogina, L. Hallmann-Russell… Veliki utjecaj na njegov umjetnièki razvoj imala je i prof. B. Zakotnik, sa kojom je studirao interpretaciju Lieda.
Dobitnik je studentske “Prešernove nagrade”, te 1. nagrade na državnom natjecanju. Bio je nagraðen i na meðunarodnim natjecanjima (Zemono, Lucca, Ragusa-Ibla). Koncertirati je poèeo u rodnoj Puli 1981. Kao solist ili u raznim komornim ansamblima svirao je u veæini europskih središta, SADu, Kanadi i Chileu. Redovito nastupa na meðunarodnim festivalima (Santander, Ljubljanski festival, Ohrid, Europamusicale, Al Bustan…). Sudjelovao je u raznim sastavima s poznatim umjetnicima (Pierre Amoyal, Igor Gavriš, Kurt Widmer, Marcos i Bernarda Fink, Mirjam Kalin, Jasminka Stanèul…), a od osnivanja (1994.) èlan je Tria Luwigana (dobitnici Betettove i Županèièeve nagrade). Izvodi i modernu glazbu, pa je praizveo djela I. Petriæa, B. Leskovica, P. Ramovša i drugih.
Struèna kritika ocjenjuje ga kao profinjenog interpreta, koji u sebi udružuje akademizam i slobodnu fantaziju te ljubav za glazbu. O njegovim izvedbama piše se da su precizne i pregledne, a o njegovom stilu da je jasan, diskretan i nenametljiv. Od 2002. profesor je klavira na “Akademiji za glasbo” u Ljubljani.
Jakša Zlatar je diplomirao i magistrirao klavir na Muzièkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Ladislava Šabana, a na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je psihologiju i sociologiju. Usavršavao je klavir na konzervatoriju S. Cecilia u Rimu. Profesor je klavira i metodike klavira na muzièkim akademijama u Zagrebu i Ljubljani. Izabran je za proèelnika klavirskog odsjeka u Zagrebu u treæem mandatu.
Osim što koncertira, prof. Zlatar održava seminare, te je èlan žirija na domaæim i meðunarodnim pijanistièkim natjecanjima. Autor je više knjiga iz metodike klavira i povijesti pijanizma. Takoðer je i umjetnièki direktor Hrvatske glazbene scene mladih.
15.05.2015.